Nie jest to oczywiście pierwsza jedenastka opisywana na naszej stronie (o tych męskich możecie poczytać klikając tutaj lub tutaj). Skoncentrujmy się natomiast na kobiecej piłce nożnej. Każdy jej wielbiciel posiada swoje faworytki, jednak jaka jest jedenastka dekady według Międzynarodowego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Futbolu? Oto Kobieca jedenastka dekady!

kobieca jedenastka dekady

Bramka

Hope Solo
Amerykańska piłkarka, bramkarka, a wcześniej, w liceum w Richland również napastniczka. Zdobyła 109 goli.

Obrona

Lucy Bronze
Angielska piłkarka, reprezentantka Anglii w piłce nożnej, zawodniczka klubu Manchester City, która gra na pozycji obrońcy.

Wendie Renard
Francuska piłkarka, reprezentantka Francji w piłce nożnej, środkowy obrońca i kapitan klubu Olympique Lyon.

Saki Kumagai
Japońska piłkarka, reprezentantka Japonii, jednak od 2013 występuje w Olympique Lyon.

Nilla Fischer
Szwedzka piłkarka, reprezentacji Szwecji, zawodniczka Linköpings FC. Wcześniej była również kapitanem FC Rosengård.

Pomoc

Lena Goessling 
Niemiecka piłkarka oraz reprezentantka kraju. Złota medalistka Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016. Aktualnie gra w Vfl Wolfsburg

Carli Lloyd
Amerykańska piłkarka grająca na pozycji pomocnika, dwukrotna mistrzyni olimpijska z 2008 i 2012, a również dwukrotna mistrzyni świata z 2015 i 2019. W latach 2001–2004 Lloyd grała w zespole Rutgers University. Obecnie gra w Sky Blue FC.

Dzsenifer Marozsan
Niemiecka piłkarka, gra dla Olympique Lyon we Francji i reprezentacji Niemiec. Poprzednio grała w niemieckiej Bundeslidze.

Atak

Marta Vieira da Silva
Brazylijska piłkarka przedstawiana przede wszystkim, jako Marta. Jest piłkarką reprezentacji Brazylii, z którą zdobyła srebrny medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 r. i w Pekinie w 2008 r.

Ada Hegerberg
Norweska piłkarka, grająca na pozycji napastnika, również dla Olympique Lyon.

Alex Morgan
Amerykańska piłkarka, reprezentantka Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej i zawodniczka klubu Tottenham Hotspur, grająca na pozycji napastniczki. Mistrzyni Świata z 2015 i 2019.

Wszystkie zawodniczki, które zostały wymienione, miały okazje grać przeciwko Polsce w meczach reprezentacji oraz rywalizować przeciwko polskim klubom lub grać przeciwko Polkom występującym także w zagranicznych klubach.

Czy zgadzacie się z opinią IFFHS? Opinie z pewnością są zróżnicowane. Ze względu na to, że Polki nie zostały wymienione na powyższej liście, chcemy dowiedzieć się, czy według Was nasze rodaczki zasługują na miejsce w topowej jedenastce. Zachęcamy więc do dzielenia się opiniami.

tygodnik piłka nożna

Z ciekawostek zdradzimy Wam, że w już wkrótce Tygodnik Piłka Nożna przyzna tytuł najlepszej piłkarce i oczywiście będzie to Katarzyna Kiedrzynek, Ewa Pajor lub Paulina Dudek. Być może chcecie zobaczyć je w naszej kobiecej jedenastce?