Popularność piłki nożnej wśród kobiet rośnie.
Mizoginizm wśród piłkarzy nie znika.

Kobiecy futbol rozwija się spokojnie i sukcesywnie, co absolutnie nie przeszkadza piłkarzom, aby reagować agresywnie i bezmyślnie. Nie jest to pierwszy raz w historii piłki nożnej, gdy kobiety muszą przyjmować emocjonalne ataki ze strony mężczyzn. Okazuje się, że na obronie bramki się nie kończy.

Kto więc został mizoginistą miesiąca?

Zasłużony piłkarz z norweskiego klubu Sportsklubben Brann.
Co ciekawe, pierwsza Złota Piłka wręczona kobiecie, trafiła do reprezentantki tego właśnie kraju (mowa o Adzie Hegerberg). Domyślacie się kto uraził piłkarki?

Vegard Forren

Wielokrotny reprezentant Norwegii, udzielił w zeszłym tygodniu wywiadu. Wzburzenia nie spowodowały jednak jego słowa, a koszulka pojawiająca się w tle podczas rozmowy video. Na nieszczęsnym T-shircie widnieje seksistowski napis.

Czym jest kobieca piłka nożna? Ani nie jest futbolem, ani nie jest kobieca.

Mimo, że poza krajem sytuacja nie była nagłaśniana, w Norwegii wywołała mocne oburzenie. Kibice wymagają od klubu przeprosin. SK Brann szybko zareagował.

To bardzo zawstydzające. Moja twarz nigdy nie była tak czerwona, jak teraz. Pomyślałam sobie “czy to możliwe?”. W każdym razie ta koszulka została ściągnięta ze ściany!

Vibeke Johannesen, dyrektorka wykonawcza

Mogłoby się zdawać, że sytuacja jest jedynie niewinnym żartem, jednak czy widzieliście kiedykolwiek Adę Hegerberg, paradującą w koszulce z napisem Vegard Forren nie wie do czego służy piłka? Albo Kasię Kiedrzynek, krzyczącą Strzał Lewandowskiego, obroniłaby 12-letnia dziewczynka? Ja też nie.

Prawdopodobnie był to tylko niewinny żart, ale nie był śmieszny. Takie wydarzenia pokazują, że to podejście nadal jest powszechne. Równość płci nie jest brana na poważnie.

Inrid Rylkand, piłkarka

Ideologie, takie jak mizoginizm, seksizm, rasizm i inne niesprawiedliwe podejścia, są wciąż powszechne w piłce nożnej na całym świecie. O ile dowcipy o określonych postaciach potrafią być zabawne, o tyle generalizowanie już nie. Dla zawodniczek, tak samo jak dla zawodników, najważniejsza jest piłka. Ujmowanie im, z powodu płci, której nie wybrały musi być krzywdzące. Z kolei miłość do piłki jest już świadomym wyborem i wzorowi piłkarze oraz kibice powinni to rozumieć.

Piłkarze tłumaczą, że koszulkę otrzymali w prezencie 15 lat temu i nikt nigdy nie zwracał na nią uwagi …Pewnie dlatego wisi, wśród pozostałych koszulek.