Dynamo Moskwa ostatnimi czasy idzie w ciekawym kierunku odmładzania kadry. Średnia wieku wynosi około 25 lat, a w składzie możemy zaobserwować kilku ciekawych młodych zawodników. Czy na naszych oczach Dynamo staje się kuźnią przyszłych gwiazd kadry?

Sam projekt trenera Schwarza jest bardzo dobrze zbilansowany. Ustawia on bowiem obok doświadczonych graczy po trzydziestce, młode wilki. W taki sposób dostajemy niesamowity zespół, który łączy młodzieńczą porywczość oraz dojrzały chłodny umysł. Nic więc dziwnego, że w tym dogodnym środowisku rozwijają się nam nowe piłkarskie talenty 

– Złoty chłopak Arsen Zakharyan

Zanim będę rozpływał się nad ogromnym talentem tego chłopaka, odpowiem na jedno nasuwające się zapewne sporej ilości z was pytanie. Kim jest Arsen Zakharyan?  By zrozumieć fenomen tego chłopa należy podkreślić jedną z jego największych zalet, mianowicie ma on zaledwie 17 lat. Mimo tak młodego wieku, bez ogródek wszedł od zespołu Dynamo, w którym na pozycji środkowego pomocnika zalicza kolejne bardzo udane występy. 

O ogromnym talencie tego nastolatka może świadczyć fakt, że w zaledwie rok udało mu się przeskoczyć przez blisko 3 poziomy rozgrywkowe, by ostatecznie tak jak wyżej wspomniałem, bez żadnych kompleksów na stałe zadomowić się w 7 według rankingów lidze świata. Obecny sezon Zakharyan rozpoczął w juniorskiej drużynie Dynamo, gdzie w lidze u-19 udało mu się w 3 meczach jednokrotnie pokonać bramkarza i aż 3 krotnie asystować. 

Potem na jakiś czas zawitał w drugim zespole, gdzie jego liczby wyglądały już naprawdę dobrze, ponieważ w 15 spotkaniach aż 8 krotnie trafiał do siatki i 5 krotnie asystował. Obecnie tak jak wspomniałem Zakharyan swoje mecze rozgrywa w pierwszej drużynie, w której już stał się jednym z kluczowych graczy czego dowodem może być fakt, że 2 krotnie udało mu się zmusić bramkarza do wyciągania piłki z siatki i aż 5 pomóc swoim kolegą strzelić gola.

Zdaje sobie sprawę, że to co teraz piszę, to wymienianie liczb brzmi bardzo topornie. Niestety są jednak ludzie, którym tylko i wyłącznie liczby są w stanie uplastycznić potencjał tego zawodnika. Gdyby ktoś jednak chciał zobaczyć tego chłopaka w akcji zachęcam do rzucenia okiem na ten film. Choć oczywiście oglądanie meczów ligi rosyjskiej mile widziane.

– Jakim zawodnikiem jest piłkarz Dynamo 

Zakharyan w meczu z Uralem

Na samym początku warto jednak zwrócić uwagę na fakt, jak gra Dynamo. Moskiewska ekipa swoje mecze najczęściej rozgrywa w ustawieniu 1-4-3-3, która już sama z siebie niejako wskazuje na ofensywny styl gry. Dodatkowo trener Schwarz idealnie rozłożył ciężar gry, robiąc z Dynamo idealne środowisko do rozwoju talentu. O sile defensywy, stanowią bowiem doświadczeni gracze, podczas gdy w ofensywnie sporą rolę odgrywają młodzi, głodni gry piłkarze.

W tej moskiewskiej układance Dynamo idealnie odnajduje się właśnie Arsen Zakharyan, ponieważ jest on idealnym spoiwem między tymi formacjami. Poza doskonałym balansowaniem drużyny w defensywnym przejściu, zawodnik ten mimo młodego wieku jest bardzo odpowiedzialny taktycznie. W zadaniach defensywnych pomaga mu spora siła, przez którą piłkarz Dynamo jest bardzo skuteczny w pojedynkach 1 na 1. Co najciekawsze nie jest przy tym toporny, a zwinny i lekki.

Ofensywnie zaś jest bardzo wszechstronny w środku pola. Podobnie jak inni piłkarze Dynamo nie boi się rotacji na boisku, wypracowując sobie tym samym dogodną sytuację do strzału. Tutaj jednak nie jest tak kolorowo, ponieważ o ile ma bardzo dobrze ułożoną nogę do rzutów wolnych i strzałów z dystansu, tak jeśli chodzi o inne formy ataku jest sporo do poprawy. Na pewno na plus trzeba zaznaczyć jego sporą umiejętność kontroli nad piłką czyniącą go niezłym dryblerem. Jeśli zaś chodzi o to co dla pomocnika najważniejsze Zakharyan bardzo dobrze operuje zarówno długim jak i krótkim podaniem.

Całość dopełnia dobre wybieganie oraz niesamowita inteligencja boiskowa. Ten chłopak sporo widzi co się dzieje na boisku i co ważniejsze wie co z tym faktem ma zrobić i jak pokierować kolegów by mu w tym pomogli (tak dalej piszę o 17 latku). Oczywiście jeszcze sporo nauki przed nim, tak jak wspomniałem słabo wygląda jego gra w ataku oraz sam odbiór. Mógłby także poprawić dośrodkowanie, jednak jestem o niego spokojny.

– Wzór Jaszyna – przepis na legendę Dynamo Moskwa

Nie będę ukrywać, że jestem ogromnym fanem talentu tego piłkarza. Jedno jest jednak pewne, mianowicie Zakharyan jest jednym z ciekawszych i bardziej utalentowanych rosyjskich piłkarzy. Pomimo zaledwie 17 lat; co podkreślam już po raz kolejny ten młody pomocnik rozgrywa swój sezon życia i udowadnia wielu jak ciężka praca w połączeniu z ogromnym talentem może zaowocować. Tak więc, moim zdaniem jeśli Arsen Zakharyan utrzyma tempo rozwoju i wytrzyma pierwszy większy kryzys, a ten na pewno nadejdzie, to ma papiery by co najmniej dorównać osiągnięciom Lwa Jaszyna. 

Wiem, wiem… Porównywanie 17 letniego piłkarza do legendy klubu; ba legendy światowego futbolu jest co najmniej nie na miejscu. Zdaje sobie także sprawę, z faktu, że kiedyś podobnie zdanie miałem o Jarku Niezgodzie, którego to potencjał porównywałem do Lewandowskiego. Jednak w tym przypadku jestem pewien. Arsen Zakharyan będzie legendą rosyjskiej piłki i to jest pewne.