Większości polskiego społeczeństwa Opole kojarzy się z rozgrywanym tam Festiwalem Piosenki Polskiej. Jednak nie samą muzyką człowiek żyje, a dla opolskiego sportu ważna jest Odra Opole. Klub, który zaznaczył się w kartach historii polskiej piłki nożnej.

Jak powstała Odra Opole?

Drużyna została założona w 1945 roku razem z innymi sekcjami klubu. Przez pierwsze lata występowała tylko w lokalnych rozgrywkach, natomiast już w 1953 roku udało im się awansować do piłkarskiej ekstraklasy. Jeszcze w międzyczasie doszło do fuzji z Lwowianką Opole, więc drużyna przez kilka lat występowała pod nazwą Budowlani Opole. Jednak to był cały czas ten sam klub.

Mimo, że Odra debiut w I lidze miała wcześniej, to o pełnoprawnym okresie w kręgach piłkarskiej elity możemy mówić od roku 1960. Już pierwszy ich sezon można uznać za bardzo udany, bo zakończyli do na 4. miejscu. Warto jednak zaznaczyć, jak ciasno było w tej ścisłej czołówce. Czwarta Odra straciła do wygrywającego Ruchu Chorzów zaledwie 3 punkty.

Odra Opole na czołowych miejscach

Odra Opole przez kilka lat trzymała się w polskiej czołówce, a na efekty, w postaci trofeum, nie trzeba było długo czekać. W drodze na szczyt drabinki Pucharu Polski w sezonie 1961/62 Odra wyeliminowała Legię Warszawa w 1/8 finału. Opolscy piłkarze wywalczyli 3. miejsce w Pucharze Polski po wygranym meczu z Cracovią 3:1. Co ciekawy, ten mecz był jedynym w historii Pucharu Polski rozegranym meczem o 3. miejsce.

Wówczas również drużyna zaliczyła swój debiut w europejskich pucharach. Klub podjął walkę w rozgrywkach Pucharu Intertoto, nawet udało im się wygrać dwa spotkania grupowe i jedno zremisować. Jednakże rywale byli silniejsi, a Odra musiała pogodzić się z 3. miejscem na cztery możliwe.

W kolejnych latach Odra nadal nie zwalniała tempa i biła się o czołowe miejsca w lidze. Starania przyniosły w końcu całkiem dobre efekty, ponieważ w 1964 roku Odra Opole odniosła historyczny dla klubu sukces w rozgrywkach ligowych. Drużyna po całym sezonie mogła się poszczycić 3. miejscem w ligowej tabeli. Ustępując miejsca tylko Górnikowi Zabrze, który całkiem zdominował ligę, oraz Zagłebiu Sosnowiec.

Tamtego roku Odra po raz kolejny zaprezentowała się w Pucharze Intertoto, tym razem z wiele lepszymi wynikami. Odrzańska drużyna przegrała w grupie tylko jedno spotkanie i awansowała do kolejnego etapu z 1. miejsca. Finalnie zawodnicy doszli aż do półfinału rozgrywek, gdzie musieli uznać wyższość polskiego klubu, Polonii Bytom. Ich dwumecz zakończył się wynikiem 2:1 dla klubu z Bytomia, który potem wygrał całe rozgrywki. Więcej na temat Polonii można przeczytać tutaj.

Niby dobrze, ale jednak nie do końca

Niestety, jak to często bywa w polskich, sukcesy Odry stały się początkiem jej problemów. Po najlepszych w historii sezonie, kolejny był raczej przeciętny, ponieważ drużyna zajęła zaledwie 10. pozycję, tylko trzy ponad strefą spadkową. W Pucharze Intertoto również nie udało się zaprezentować nic wartościowego. Piłkarze wygrali zaledwie jedno spotkanie i kolejny raz zakończyli te rozgrywki jako trzeci w grupie.

W sezonie 1965/66 Odra nie zdołała utrzymać się w najwyższej lidze rozgrywkowej. Tutaj rozpoczęły się podróże odry między pierwszą, a drugą ligą. Klub co chwilę awansował, a potem zaraz spadał do drugiej. W pewnym sensie Odra była już za dobra na II ligę, jednak nie wystarczająco na I ligę. Taki stan trwał aż do 1976 roku.

Sezon 1976/77 rozpoczął trochę dłuższy okres Odry w piłkarskiej ekstraklasie. Co prawda, w lidze nadal nie spisywali się zbyt dobrze. Jednakże warte zaznaczenia jest dokonanie z rozgrywek Pucharu Ligi. Odra Opole wygrała swoją grupę, potem przeszła półfinał po szalonym meczu z Lechem Poznań, który zakończył się 7:4 po dogrywce. Natomiast w finale Odra pokonała Widzew Łódź wynikiem 3:1, jednocześnie po raz pierwszy w historii zdobywając to trofeum.

To osiągnięcie umożliwiło Odrze po raz ostatni w historii zagrać na europejskich boiskach. Drużyna wystartowała w pierwszej rundzie Pucharu UEFA, jednak tam skończyła się ich przygoda. Musieli uznać wyższość klubu z NRD, FC Magdeburg, który wygrał w dwumeczu 3:2.

Początek gorszych czasów

W kolejnych sezonach Odra prezentowała się w miarę stabilnie, w połowie ligowej tabeli. Niestety ich ekstraklasowa przygoda miała się skończyć razem z początkiem lat 80. XX wieku. Klub finalnie spadł z I ligi w 1981 roku i już nigdy nie zdołał nawiązać do lat świetności.

Spadek drużyny był bezpośrednio związany z odejściem z klubu trenera Antoniego Piechniczka w 1979 roku. Co więcej, do klubu wpływało coraz mniej pieniędzy z Komitetu Wojewódzkiego PZPR, którzy przez wiele lat wspierał opolski klub. W obliczu tych okoliczności oraz narastających w kraju napięć spowodowanych kryzysem, Odra została poniekąd skazana na porażkę.

Od spadku z ekstraklasy Odra spokojnie sobie grała w niższych ligach. Na początku obecnego stulecia udało im się nawet powrócić do drugiego poziomu rozgrywkowego, jednak najgorsze dopiero miało nadejść. Momentem naprawdę kryzysowym okazał się rok 2009, gdy Odra Opole została rozwiązana.

Klub borykał się wówczas z ogromnymi problemami finansowymi. W efekcie tego, ze względu na długi, licencja Odry na grę w I lidze została cofnięta, a Odra nie miała nawet szansy dokończyć sezonu. Po jego zakończeniu klub został uznany za upadły i przestał istnieć.

Piłka w Opolu nadal trwa?

Jednak sympatycy klubu nie pozwolili zniknąć profesjonalnej piłce z Opola. Jeszcze tego samego roku utworzono Oderkę Opole, która miała kontynuować tradycje Odry. Nowy twór zaczął rywalizacje w 2009 roku od IV ligi, jednak dosyć szybko awansował na wyższe szczeble.

Obecnie Odra Opole (po kilku latach powrócono do tradycyjnej nazwy) występuje w I lidze, jednak  jest postacią bardziej drugoplanową. Kto wie, może kiedyś uda im się jeszcze nawiązać do korzeni?