Na swoim koncie ma 14 tytułów Mistrza Polski, a także trzy wygrane w Pucharze Polski i dwie w Superpucharze. Wiecie o kim mowa? Oczywiście chodzi tutaj o Ruch Chorzów. Klub, który przez długie lata był w gronie najlepszych drużyn tego kraju. A teraz? Walczą o życie w III lidze i jeszcze nie tak dawno prawie zbankrutowali.

Tak się zaczął Ruch Chorzów

Piłka nożna w Chorzowie i okolicach na bardzo długie tradycje, a początkiem Ruchu (jeszcze nie do końca Chorzów) był rok 1920. Wtedy właśnie w Bismarkhucie powstał klub sportowy, który my dzisiaj znamy jako Ruch Chorzów. Bismarkhuta, a później Hajduki Wielkie, była samodzielną gminą, dlatego też przedwojenny klub nosił nazwę Ruch Hajduki Wielkie.

Co tu wiele mówić, Ruch był jednym z najsilniejszych klubów przedwojennej Polski. Samo za siebie mówi to, że zdobyli aż 5 tytułów mistrzowskich oraz byli zaangażowani w założenie Ligi Polskiej.

Jednak same początki nie takie kolorowe, bo lata 20. XX wieku to raczej walka o przetrwanie, a nie o krajowe tytułu. Klub praktycznie przez całą swoją historię będzie co jakiś czas borykał się z problemami finansowymi. Pierwsze poważne problemy można zauważyć chociażby w okolicach roku 1929, gdy klub utrzymywał się z biletów na mecze oraz składek członków. Sytuacja była na tyle ciężka, że drużyna musiała przystąpić do ligowych rozgrywek bez trenera, bo zwyczajnie nie było ich na niego stać.

Przedwojenne sukcesy

Kolejna dekada okazała się o wiele lepsza, ponieważ to właśnie był okres sukcesów przedwojennego Ruchu. Pierwsze Mistrzostwo Polski zdobyli w 1933 roku, było to ogromne osiągnięcie dla tego klubu. Co ciekawe, w skład drużyny wchodzili praktycznie tylko zawodnicy pochodzący z najbliższych okolic Hajduk.

Kolejne lata przyniosły kolejne tytuły mistrzowskie, łącznie Ruch przez cztery sezony z rzędu nie oddał miejsca na szczycie ligowej tabeli. Wówczas też siedzibą Ruchu stała się ul. Cicha 6, na której Ruch Chorzów do dzisiaj rozgrywa swoje mecze. Kolejne mistrzostwo udało się wywalczyć w 1938 roku. W 1939 już jako Ruch Chorzów (wtedy Hajduki Wielkie zostały włączone w skład miasta Chorzów) plasowali się na szczycie tabeli. Jednak rozgrywki zostały przerwane przez wybuch II wojny światowej, więc mistrza nie wyłoniono.

Ruch Chorzów po wojnie

Wejście w socjalistyczne realia nie było proste, szczególnie ze względów finansowych. Ruch był klubem hutniczym przez co piłkarze nie mogli się cieszyć tak wysokimi zarobkami, jak ich koledzy z klubów górniczych. Mimo to, Ruch starał się robić wszystko, aby dorównać przeciwnikom. Miało to raz lepszy, a raz trochę gorszy skutek.

Już od 1946 roku Ruch był stałym uczestnikiem rozgrywek w najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju. Natomiast w 1952 roku zdobyli pierwsze powojenne mistrzostwo, jednak nie jako Ruch,  jako Unia, gdyż od 1949 musieli przyjąć taką nazwę. Potem przez kilka lat nie zeszli z ligowego podium zostając mistrzem, ale również wicemistrzem kraju.

Po kilku latach klubowi zezwolona na powrót do historycznej nazwy i Ruch znowu stał się Ruchem. Przez wiele lat drużyna jakoś sobie radziła w lidze, co jakiś czas spadła do środa tabeli, a po kilku latach znowu walczyła o mistrzostwo. Jednak lata 60. Były dla drużyny bardzo ciężkie. Przez większość czasu klub borykał się z kłopotami finansowymi, co nadaje ich sukcesom jeszcze bardziej niezwykłego charakteru.

Ruch Chorzów w europejskich pucharach

Chorzowski klub zadebiutował na europejskich boiskach już w 1972 roku w Pucharze UEFA, jednak jego pierwsza przygoda nie była zbyt długa, bo zakończyła się na drugim dwumeczu w 1/16 finału. Kolejne starcia były już tylko lepsze, bo Ruch dostał się do fazy ćwierćfinałowej Pucharu UEFA, było to nie małe osiągnięcie, gdyż dokonał tego jako pierwszy polski klub w historii.

Rok później, w 1974 udało im się też zaliczyć występ w ¼ finału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych. W odpowiedniku dzisiejszej Ligi Mistrzów mogli zagrać oczywiście dzięki Mistrzostwu Polski, które wywalczyli w sezonie 1973/74.

W latach 70. Ruch jeszcze dwa razy wywalczył mistrzostwo na krajowym podwórku, co też przyczyniło się do dwóch występów w dzisiejszej Lidze Mistrzów. Nie były one jednak tak udane jak ten debiutancki.

Pieniądze rządzą światem

Dobre wyniki Ruchu w tamtej dekadzie były oczywiście spowodowane polepszeniem się sytuacji w finansach klubu. Niestety finanse to rzecz bardzo krucha, tak w przypadku Ruchu co kilka lat sytuacja drastycznie się zmieniała. Raz z pieniędzmi nie było strasznego problemu, a raz sytuacja wyglądała naprawdę źle.

Przychody klubu poszły w dół i kolejna dekada okazała się dla Ruchu dramatyczna. Klub należał do grona najbiedniejszych wśród I ligi, a było to spowodowane szczupłym budżetem Huty Batory, która cały czas sponsorowała drużynę. Brak wystarczających środków finansowych przyczynił się do tego, że Ruch Chorzów w 1987 roku spadł do II ligi. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy w ich historii.

Chwilowy przebłysk nadziei

Ruch spędził w II lidze zaledwie jeden sezon i już jako beniaminek w 1989 roku sięgnął po kolejny tytuł Mistrza Polski. Jednak cały czas nad klubem ciążył jeden problem. Ruch nawet w momencie zdobywania mistrzostwa był jednym z najbiedniejszych klubów w lidze. Mimo ubogich finansów zdołali oni też wystąpić w Pucharze UEFA, gdzie mieli okazję zagrać przeciwko Interowi Medialan.

Po latach walki fatalna sytuacja i ogromne długi doprowadziły do spadku w 2003 roku, który już nie trwał tylko jeden sezon. Jednak w 2007 Ruchowi jeszcze raz udało się powrócić do Ekstraklasy. Wyniki klubu wśród najlepszych to była istna sinusoida. Jednego roku plasowali się na podium, a kolejnego ocierali się o spadek.

Również wtedy te miejsca na podium ligi dawały Ruchowi prawo do gry w europejskich pucharach. Grali wówczas w eliminacjach do Ligi Europy, co może nie jest osiągnięciem na skalę europejską. Jednak dla tej drużyny, a zwłaszcza dla kibiców były to okazje do ogromnej radości.

Gorzki koniec Ruchu Chorzów

W 2017 roku Ruch już nie zdołał się utrzymać w Ekstraklasie i rozpoczęła się droga w dół. Tak w 3 lata znaleźli się na poziomie III ligi, po raz pierwszy znaleźli się tak nisko. A do tego doszły ogromne problemy finansowe, przez które wielu pracowników klubu nie dostawało swoich wynagrodzeń. Ogromne problemy zostały w dużej mierze spowodowane złym zarządzaniem i brakiem jasnych celów.

Ruch to niezaprzeczalnie bardzo ważny klub w historii polskiej piłki nożnej. Do dzisiaj plasuje się bardzo wysoko w tabeli wszechczasów Ekstraklasy, mimo że na razie w niej nie gra. Powodem wszelkich problemów były i są finanse. Klub borykał się z nimi przez cały okres swojego istnienia. Teraz złe gospodarowanie doprowadziło ich do miejsca, w którym Ruch się znajduje.