Yari Verschaeren powinien właśnie wracać do treningów po kontuzji kostki. Pierwotnie przerwa miała wynieść 4-6 tygodni, jednak póki co reprezentant Belgii musi jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Może dawać do myślenia, że piłkarz Anderlechtu w lipcu skończy dopiero 20 lat, a już jest częścią 1. drużyny rankingu FIFA i brązowego medalisty Mistrzostw Świata z 2018. Na czyj powrót więc czekamy? 

Verschaeren – charakterystyka bohatera

Verschaeren to ofensywny pomocnik, którzy dobrze odnajduje się w roli wysuniętego rozgrywającego. Potrafi wypuścić partnerów podaniem prostopadłym czy przerzucić ciężar gry na drugą stronę. Cechuje go też nienaganna technika, drybling oraz boiskowa bezczelność – nie boi się zagrań widowiskowych czy mających na celu ośmieszenie przeciwnika. Verschaeren umie też uderzyć, np. po zagraniu na ścianę z napastnikiem.

Kolejna kompilacja typu “SKILLS AND GOALS DANZA KUDURO REMIX”

Liczba jego bramek i asyst nie jest może oszałamiająca, ale należy mieć na uwadze, że mimo ofensywnej pozycji młody Belg często bierze udział w akcji we wcześniej fazie niż finalizacja i ostatnie podanie. 

Rozwój w kadrze

Wychowanek Anderlechtu przeszedł przez wszystkie szczeble reprezentacji. Co więcej, dokonał tego w niebywałym tempie – między debiutem w kadrze do lat 16 a pierwszym występem w seniorskiej reprezentacji upłynęło zaledwie 2,5 roku.  

Choć Verschaeren pierwszy występ pod wodzą Roberto Martíneza zanotował w wieku 18 lat i niespełna 2 miesięcy (wrzesień 2019), nie jest najmłodszym debiutantem w historii belgijskiej kadry. Mało tego, zajmuje dopiero 13. miejsce. Połowa wyprzedzających go zawodników z reprezentacją witała się jednak jeszcze w ubiegłym wieku. Z kolei gdy w marcu 2010 do kadry wchodził 16-letni wówczas Romelu Lukaku, Belgia w rankingu FIFA zajmowała daleką 68. pozycję. Verschaeren ma więc po prostu o wiele większą konkurencję. 

Kariery kolegów

Oczywiście nie zawsze dobre występy w nastoletnim wieku przekładają się na ścisły futbolowy top w następnych latach. Jak będzie w przypadku Verschaerena, nie wiemy, jednak możemy wysuwać wnioski na podstawie innych wychowanków Anderlechtu. 

25 listopada 2018 – 17-letni Yari Verschaeren rozgrywa swój pierwszy mecz w barwach seniorskiej drużyny Anderlechtu. W 78. minucie zastąpił go o rok młodszy Jérémy Doku (również debiut), za którego Rennes zapłaciło latem 26 milionów euro. Oprócz tego w pełnym wymiarze czasowym wystąpili również Alexis Saelemaekers (obecnie AC Milan) oraz Sebastiaan Bornauw (1. FC Köln, obaj rocznik 1999).  

Ciekawostką mniej związaną z rozwojej młodych talentów było dzielenie placu gry przez w/w przez 24-letniego wówczas Antonio Milicia, którego w tym okienku pozyskał Lech Poznań 

Verschaerenowi pozostaje więc życzyć powrotu do zdrowia. Kwestią czasu powinno być udowodnienie nam, że warto było zapamiętać jego nazwisko. 
PS A jako że warto umieć je też wymówić, przytoczmy, jak przedstawia się sam zainteresowany: [jari ferschare]